Wrześniowe zapowiedzi książek kucharskich

Kiedy wrzesień, to już jesień, wtedy jabłek pełna kieszeń. Tak brzmi jedno z polskich przysłów ludowych. Niestety, w nadchodzącym wrześniu smacznych książek kucharskich będzie jak na lekarstwo. Proponuję zwrócić uwagę na dwie publikacje. 

 

Z miłości do lokalności - Tomasz Jakubiak 
Tomasza Jakubiaka chyba nie trzeba przedstawiać. W swojej pierwszej książce kucharskiej "Jakubiak lokalnie", która ujrzała światło dzienne wiosną 2015 roku, zaproponował nieskomplikowane dania, a do ich przygotowania nie były potrzebne trudno dostępne składniki. Przyznam się, że przepis na pieczoną kaczkę, który tam znalazłem, już kilkakrotnie został przez mnie wykorzystany podczas domowych uroczystości. Nowa książka kucharska "Z miłości do lokalności" pojawi się w księgarniach: 13.09.2017. Tym razem Tomasz Jakubiak oddaje nam do dyspozycji 70 przepisów kulinarnych. Intrygujący jest blurb, promujący książkę: "W Polsce Jamie Oliver nie ma czego szukać. My tu mamy Jakubiaka".


Kawa. Instrukcja obsługi - Ika Graboń 
"Piję kawę i wyobrażam sobie brzask gdzie indziej" - właściwie mógłbym podpisać się pod słowami Andrzeja Stasiuka, które padają w książce "Jadąc do Badadag", i chyba nie tylko ja. Ilu z nas nie potrafi wyobrazić sobie poranka bez kubka kawy w ręku? Mam nadzieję, że we wrześniu wydawnictwo Otwarte poda nam wysokiej jakości Arabikę. Niezwykle interesująco zapowiada się książka znanej w swoich kręgach polskiej baristki Iky Graboń "Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie". Autorka znana jest również z prowadzenia szkoleń, które jak sama określa "wprowadzają w fascynujący świat kawy" - mam nadzieję, że Ika uczyni to za pomocą wydawanej książki. Publikacja trafi do sprzedaży: 19.09.2017.